::           Otwarcie Wieży Ratuszowej 17.11.2012         

Wzorem dawnych świdniczan

20

Źródło: Archiwum „Tygodnika Świdnickiego”.

Uroczystość włożenia pamiątek do kuli. Na zdjęciu od prawej: prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Gadzińska, starosta świdnicki Zygmunt Worsa i zastępca prezydenta Waldemar Skórski.

Liczna rzesza mieszkańców Świdnicy uczestniczyła 1 października 2011 roku w uroczystości włożenia pamiątek do miedzianej kuli, która została symbolicznie zamontowana na iglicy hełmu wieży ratuszowej. Wzorem dawnych świdniczan pamiątki, dokumenty i zdjęcia zostały umieszczone na nośnikach pamięci i zamknięte w izolowanych termicznie, miedzianych puszkach.

Dla wielu świdniczan była to historyczna chwila. W ramach akcji „Przejdź do historii”, przeprowadzonej przez Miasto Świdnica i „Tygodnik Świdnicki” zgromadzonych zostało prawie 1.500 zdjęć zarówno od samych świdniczan, jak i z archiwum redakcji, prezentujących życie naszego miasta i jego mieszkańców w okresie od stycznia do września 2011 roku. Na zdjęciach tych znalazło się łącznie około 4 tysięcy mieszkańców Świdnicy. Wśród innych pamiątek, jakie trafiły do kuli, znalazły się zdjęcia odcisków dłoni uczniów i grona pedagogicznego Szkoły Społecznej w Świdnicy, różnego opracowania tematyczne np. Historia Świdnickiego Hufca ZHP, jeden list świdniczanki do jej potomków. Kolejna świdniczanka włożyła do kuli maszynopis swojej niewydanej książki, której akcja toczy się w Świdnicy i na Górze Ślęża. Swoje przesłanie do potomnych napisali też uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 4 w Świdnicy. Zbiór uzupełniło kilkaset zdjęć dokumentujących kolejne etapy budowy wieży ratuszowej, a także materiały przygotowane przez redakcje „Tygodnika Świdnickiego”, „Wiadomości Świdnickich” i „Gazety Wrocławskiej” oraz Telewizji Tele Top Sudety. Osobne puszki przygotowały również władze Świdnicy. Wśród pamiątek znalazły się między innymi zdjęcia współczesnej Świdnicy, widok naszego miasta z lotu ptaka, akt erekcyjny budowy wieży, informacje na temat współczesnej Świdnicy, komplet banknotów i monet oraz różnego rodzaju pamiątkowe zdjęcia władz miasta.

Uroczystość, wzbogacona pokazami w wykonaniu dawnych formacji wojskowych i występami Zespołu Pieśni i Tańca „Krąg”, rozpoczęła się w samo południe, przy dźwiękach świdnickiego hejnału. W uroczystości symbolicznego włożenia pamiątek do kuli i jej zamknięciu oraz osadzeniu jej na iglicy hełmu wieży ratuszowej uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, na czele z prezydentem Wojciechem Murdzkiem, jego zastępcami – Ireneuszem Pałacem i Waldemarem Skórskim oraz przewodniczącą rady Miejskiej Joanną Gadzińską i starostą świdnickim Zygmuntem Worsą. Kula, chorągiewka i wieńcząca iglicę gwiazda zostały zamontowane na hełmie 27 lutego 2012 roku.

Źródło: Archiwum „Tygodnika Świdnickiego”.

Aktualności

Certyfikat zdobycia Wieży

 „Właściciel tej pocztówki zdobył wieżę ratuszową w Świdnicy o wysokości 58 m…”

Więcej…

Kalendarz

poprzednim miesiącu wrzesień 2020 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 36 1 2 3 4 5 6
week 37 7 8 9 10 11 12 13
week 38 14 15 16 17 18 19 20
week 39 21 22 23 24 25 26 27
week 40 28 29 30
Facebook

Kondygnacje wieży: